Czy pamięć mięśniowa istnieje?
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to w tym przypadku chodzi o jądra (komórkowe).
W momencie gdy zredukujemy natężenia i ilość bodźców treningowych, muskulatura z czasem zaczyna się zmniejszać. Jednocześnie, jednak zachowując ilość jąder komórkowych. To właśnie zjawisko odpowiedzialne jest za tzw pamięć mięśniową.
Wypracowane dzięki treningowi jądra komórkowe (dodatkowe) znajdujące się w włóknie mięśniowym, pozwolą nam w przyszłości szybciej wrócić do formy. To jest właśnie pamięć mięśniowa.
Aby to zrozumieć, czytaj dalej.
1. Wstęp i trochę teorii
Głównym aspektem pamięci mięśniowej nie są wyłącznie mięśnie ciała. Ogólnie rzecz biorąc, pamięć mięśniowa nie zachodzi jedynie w mięśniach. Wpływ na nią mają również wzorce ruchowe głęboko zakorzenione w naszym układzie nerwowym tworzące sieci neuronowe mózgu. Jednak tematem są mięśnie więc na nich się skupmy.
Za każdym razem jak uczymy się jakiegoś nowego ruchu np. przysiadu, informacje zapisywane są w móżdżku. Im więcej praktykujesz tym lepszy się stajesz, proste prawda. Tak samo jak źle nauczysz się jakiegoś ruchu, tym trudniej będzie potem się go oduczyć aby zrobić nowy zapis informacji. Jak już dobrze się czegoś nauczysz, czy ćwiczenia czy jazdy samochodem, możesz tego nie praktykować parę lat i nie zapomnisz danej umiejętności. Bądź szybko nabędziesz ją z powrotem.
Tak samo jak już kiedyś zrobiliśmy 50 pompek na raz, szybciej i łatwiej będzie nam wrócić do tej dyspozycji niż osobie która jeszcze tego nigdy nie zrobiła.
Jak ktoś już raz wypracował „formę”, zatracił ją, to i tak szybciej do niej wróci niż ktoś komu nie udało się jeszcze zbudować sylwetki marzeń.
Gdy zaczynasz ćwiczyć z ciężarami, tkanka mięśniowa pod wpływem progresywnego treningu z czasem zaczyna się zwiększać. Rozrost mięśni nazywany jest hipertrofią. Są różne rodzaje hipertrofii, ale nie będziemy wchodzić w szczegóły. Warto zauważyć, że wcale nie trzeba być wielkim aby być silnym. Przykładem są np. osoby zajmujące się podnoszeniem ciężarów.
Można ważyć 56 kg i wycisnąć nad głowę sztangę która waży ponad 3x tyle co nasz ciężar ciała. Tak jak na tym wideo.
Im bardziej coś wypracujesz tym bardziej jest to stałe. Tyczy się to szczególnie mięśni.
2. Budowa mięśnia i włókna mięśniowego
Aby zrozumieć co to pamięć mięśniowa, musicie się zaznajomić z podstawami budowy włókna mięśniowego.
Spójrz na zdjęcie na chwilę, gdyż będziemy do niego jeszcze wracali.
Włókna mięśniowe są zbudowane z takich miocytów.
Wykonanie skurczu mięśniowego np. gdy uginamy ramię możliwe jest za pomocą miofibryli.
W włóknach mięśniowych znajdują się jądra komórkowe. Potrafi ich być od kilkudziesięciu do kilkuset. Ich liczba jest zwiększana analogicznie do rozrostu mięśnia. Gdy nie trenujemy może dojść do atrofii mięśniowej (utraty mięśni), aczkolwiek nieutracone zostają jądra komórkowe.
Objętość mięśnia się zmniejszy ale nie jego potencjał który został wypracowany.
Jest to bardzo istotna informacja, dająca wiele do myślenia.
Głębiej w anatomię już nie musimy wchodzić.
Także większa liczba jąder komórkowych = większa ilość informacji DNA z których włókno może skorzystać w dalszym procesie rozwoju.
3. Jądra komórkowe i komórki satelitarne
Teraz ważna informacja:
Oby doszło do hipertrofii włókien mięśniowych (rozrostu), potrzebne są trzy podstawowe rzeczy:
– Trening oporowy, który będzie wystarczająco mocno stymulował mięśnie i powodował mikrouszkodzenia (potem nadbudowywane)
– potrzebna nam odpowiednia podaż energii. Musimy jeść więcej niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Z pustego nawet Salomon nie naleje prawda. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na zwiększenie podaży białka, naszego budulca.
– konieczna jest też regeneracja, gdyż to właśnie podczas regeneracji następuje pożądany wzrost mięśnia
Również, aby urosnąć, mięsień musi dodać nowe jądra komórkowe z komórek macierzystych (satelitarnych) aby zaspokoić zapotrzebowanie rosnących komórek. W momencie gdy masa mięśniowa się zwiększa, zwiększa się też objętość cytoplazmy (płyn wypełniający komórkę) która potrzebuje nowych jąder komórkowych do dalszego funkcjonowania.
W celu uzyskania jeszcze dokładniejszej odpowiedzi skontaktowałem się z autorem owego artykułu w którym znalazłem sporo cennych informacji.
http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2019/122019/2019126349.pdf
Oto jego odpowiedź mailowa:
„ Komórki satelitowe zostają aktywowane (normalnie są uśpione; aktywuje je szereg czynników, w tym te pro zapalne wynikające z mikro uszkodzenia), komórki dzielą się, część ich potomstwa odnawia pulę komórek satelitowych (które przechodzą później w stan uśpienia pod błoną podstawną włókna mięśniowego), a cześć łączy się z uszkodzonymi włóknami mięśniowymi (podział niesymetryczny – powstają dwie pule komórek), naprawiając uszkodzenie. Jądra komórkowe pochodzące z komórek satelitowych (pojedyncze jądra), stają się jądrami włókna mięśniowego (struktury wielojądrowe). W ten sposób zwiększa się liczba jąder we włóknie mięśniowym. Dodatkowe jądra w efekcie transkrypcji i translacji (przepisaniu informacji genetycznej na mRNA, a następnie na białko), zwiększa ogólną syntezę białka we włóknie mięśniowym, finalnie manifestującą się zwiększonym przyrostem włókna (hipertrofia). Więcej jąder = synteza większej ilości białka. Hiperplazja – zwiększanie liczby włókien możliwa jest u większości gatunków zwierząt, jak również u człowieka, jedynie podczas rozwoju prenatalnego. Postnatalnie możliwa jest jedynie hipertrofia.
Pozdrawiam
dr.hab. Tomasz Sadkowski
Małe tłumaczenie
Oto moje tłumaczenie.
- Ogólnie: pod wpływem treningu oporowego, wzrasta aktywacja komórek satelitowych (które są słowem kluczem w tym artykule).
- Następuje ich podział i częściowe odłączenie/przemieszczenie z innych (lokalnych) struktur mięśniowych.
- gdy dojdzie do podziału, jedna ich część odnawia pierwotną ilość komórek satelitowych a druga część wędruje i łączy się z uszkodzonym włóknem/włóknami mięśniowymi.
- Podczas tego procesu, jądro komórkowe z komórki satelitowej staje się nowym (kolejnym) jądrem włókna mięśniowego.
- Finalnie nowe jądra pomagają w syntezie białka we włóknie mięśniowym, co służy powstaniu nowych/ulepszonych białek i rozrost mięśnia.
- Więcej jąder = większy potencjał na wzrost mięśnia i utrzymanie jego potencjału do rozrostu w przyszłości.
2 minutowy filmik o tym jak rośnie mięsień:
Zdjęcie poniżej w super sposób obrazuje proces aktywacji komórek satelitarnych i włączenie do funkcji w innym włóknie:
proliferacja- rozmnażanie się
fuzja- połączenie
„Komórki satelitowe, jako niezróżnicowane pre kursorowe komórki mięśniowe, pozostają związane z dojrzałym, wielojądrzastym włóknem mięśniowym i stanowią źródło komórek uczestniczących we wzroście i regeneracji mięśni w okresie po urodzeniowym”
(Charge i Rudnicki 2004).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14715915
Zwiększenie ilości jąder => wzrost DNA => odczyt informacji z DNA i przypisanie jej na RNA => synteza białek mięśniowych.
Reasumując, aby zdobyć dużą liczbę jąder komórkowych potrzebujesz najbardziej:
- sporego stażu treningowego (najlepiej trening oporowy)
- odpowiednich uwarunkowań genetycznych (ważny jest genotyp i ekspresja genów sprzyjających hipertrofii)
Istnieją badania na temat tego, że znajdą się osoby u których wzrost masy mięśniowej jest prawie nie do zrobienia. Na szczęście nie ma wiele takich osób.
W kolejnej części artykuły znajdziecie jeszcze więcej informacji na temat działania komórek satelitarnych oraz moją refleksję na ten temat.