W tej części trochę z własnego doświadczenia oraz dalsza analiza czym jest pamięć mięśniowa. Przytoczyłem kilka faktów na temat komórek satelitowych z odnośnikami do badań.
Moje przemyślenia i teoria:
Są osoby, które po prostu odziedziczyły dobre geny i łatwiej idzie im budowanie masy mięśniowej. Dlatego, jeśli spojrzymy na elitę sportowców każdy jeden z nich obdarzony jest niesamowitą genetyką i predyspozycją do uprawiania danej dyscypliny.
Często w podstawówce/liceum znajdą się osoby które świetnie grają w piłkę bo np. są szybcy. Znajdą się tacy którzy będą wygrywać z resztą kolegów z klasy bo są bardzo wytrzymali. Nie mniej jednak gdy takie jednostki pójdą dalej w karierę sportową na wyższy level okazuje się, że każdy ma te predyspozycje. Nie są już najlepsi a jedynie przeciętni. Teraz liczy się już tylko kto włoży więcej pracy w dalszy rozwój albo „odpowiednią” suplementację 😎
Co nie znaczy, że nie mając najlepszych na świecie genów nie można dobrze wyglądać! Nie zrozum mnie źle. Są osoby co mają łatwiej i są osoby co mają trudniej. Pamięć mięśniowa pamięta o każdym. Każdy ma jakąś swoją naturalną predyspozycję.
Osoby, które stosowały środki anaboliczne (sterydy) po odstawieniu też mają łatwiej na powrót do formy po przerwie. U nich liczba jąder komórkowych też się zwiększyła i nie specjalnie zmalała.
Inny wniosek to im więcej jąder komórkowych tym większy potencjał hipertrofii. Czyli im ktoś wcześniej zacznie tym lepiej dla niego, ponieważ ma więcej czasu na budowę solidnej masy mięśniowej.
PS: mówię tutaj oczywiście o rozsądnym treningu szytym na miarę naszych predyspozycji.
Gdy nasz organizm będzie w podeszłym wieku z pewnością podziękuje nam za dobrej jakości masę mięśniową.
To daje mi bynajmniej wiele do myślenia. Warto za młodu wykształcić dobrej jakości masę mięśniową (gdyż, wtedy jest o nią łatwiej) aby na starość cieszyć się lepszą aktywnością układu mięśniowego = lepszym zdrowiem. Będzie mogli być bardziej aktywni co zdecydowanie przełoży się na szeroko pojęte zdrowie.
Kilka ważnych faktów:
- Z metabolicznego punktu widzenia, utrzymanie przez organizm mięśni w takim samym rozmiarze gdy nie ćwiczymy przez dłuższy czas byłoby nie rozsądne. Stanowi to dodatkowy balans i kosztuje dodatkową energię.
- Praktycznie każda komórka zwierzęca (eukariotyczna) ma jądro komórkowe, które pełni funkcje kontrolne czynności komórki poprzez regulowanie ekspresji genów itd.
- Komórki mięśniowe są trochę inne i potrafią posiadać więcej jąder komórkowych niż jedno.
- Każde jądro kontroluje dany obszar w włóknie mięśniowym. W trakcie gdy mięsień się rozrasta zaczyna produkować nowe jądra aby móc zapewnić sobie funkcjonowanie.
- Na podstawie m.in. poniższego artykułu w badaniach na myszach widać, iż jądra komórkowe są chronione od apoptozy (czyli śmierci) przez bardzo długi czas.
https://www.pnas.org/content/107/34/15111
Sam we wrześniu 2018 roku nie trenowałem cały miesiąc, bo wróciłem z USA i odwiedzałem rodzinę i znajomych których nie widziałem 2 lata. Po tym okresie ewidentnie spadła mi siła i kondycja. Szybko jednak to odbudowałem. Wizualnie jakoś nie zauważyłem abym się zmienił. Pewnie jakbym trenował rok, zrobił miesiąc przerwy to mogłaby być różnica. Aczkolwiek, mój staż treningowy w różnych dyscyplinach wynosił już wtedy 14 lat.
- Duża liczba jąder komórkowych we włóknie mięśniowym jest jednym z warunków aby zwiększyć wielkość mięśnia. Dochodzi wtedy do trwałych zmian fizjologicznych na tle komórkowym.
- W 2018 w pierwszym badaniu na ludziach grupa osób ćwiczyła przez 7 tygodni. Następnie nie trenowali przez 7 tygodni i znów potem ćwiczyli przez kolejne 7 tygodni. Wykazano, iż zmiany na poziomie DNA była praktycznie takie same. W artykule, podają przykład, że jeśli trenowałeś np. w liceum i zaczynasz znów w wieku 40 lat dużo szybciej wrócisz do lepszej formy niż ktoś kto nigdy nie trenował.
https://www.nature.com/articles/s41598-018-20287-3
Przydatne informacje na temat komórek satelitarnych:
- Komórkami naprawczymi można inaczej nazwać komórki satelitarne. Potrafią one odnawiać się, rozmnażać i wbudowywać w istniejące już włókna mięśniowe.
- Komórki satelitarne można nazwać takimi pre kursorami w budowie mięśni. Gdy w trakcie ćwiczeń dochodzi do skurczów mięśniowych, pobudza to komórki satelitarne do podziału.
- Badanie na temat tego, że jądra komórkowe nie zostają utracone.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20713720
- Komórki satelitowe posiadają zdolność przekształcania się w mioblasty, które ulegają zróżnicowaniu i fuzji (połączeniu), w wyniku czego powstają wielojądrowe miotuby a następnie włókna mięśniowe (ryc. 2) (19, 36).
http://www.medycynawet.edu.pl/images/stories/pdf/pdf2019/122019/2019126349.pdf
- dowody (badania) na to że liczba jąder zostaje praktycznie taka sama
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1665027/
- udział komórek satelitowych w hipertrofii mięśniowej – badania
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5086326/
- podstawowym źródłem komórek mięśniowych w okresie wzrostu postnatalnego i regeneracji mięśni szkieletowych są komórki satelitowe (Seale i in. 2000, Hawke i Garry 2001, Zammit i Beauchamp 2001).
- najczęściej są one zlokalizowane w pobliżu naczyń kapilarnych, które zaopatrują je w podstawowe substancje odżywcze oraz w pobliżu jąder włókien mięśniowych i motoneuronów (Christov i in. 2007).
Wnioski:
Pamięć mięśniowa istnieje. Opłaca się budować mięśnie, gdyż ich potencjał zostaje z nami na praktycznie zawsze.