Główne przyczyny: zgonów w Polsce oraz jak im zapobiec? Część 1
W niniejszym artykule chciałem przedstawić informacje na temat najczęstszych chorób w Polsce.
Uważam, iż warto się przyjrzeć tym danym i statystyką.
Warto wiedzieć, jakie są największe czynniki ryzyka, aby jak najszybciej można było zapobiegać rozwojom różnego rodzaju chorób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce za prawie 75% wszystkich przypadków śmiertelnych odpowiadają choroby serca oraz nowotwory.
Pozostałe 25% stanowią wypadki, zatrucia, urazy oraz choroby układu oddechowego jak i choroby zakaźne i pasożytnicze.
Teraz pojawia się pytanie.
Czy można zapobiec tej pladze chorób serca i nowotworów?
Moim zdanie, jak najbardziej!
Jak?
Należy dbać o swój organizm, szczególnie układ odpornościowy już od najmłodszych lat, nie dopiero jak już jesteśmy na coś chorzy.
Co należy zrobić?
Prowadzić „zdowy” tryb życia. Bo to właśnie styl życia ma największy wpływ na nasze zdrowie.
No dobra, ale co to znaczy zdrowy tryb życia?
To przede wszystkim codzienne dokonywanie mądrych świadomych wyborów żywieniowych. Generalnie w większości nasza obecna sytuacja w życiu podyktowana jest naszym nawykom. Nawyki to sposoby, w jakie działamy.
Nie wiem czy można całkowicie wyeliminować czynniki ryzyka. Prawdopodobnie nie, gdyż spożywamy żywność, która jest coraz mniej odżywcza(plus zawartość toksyn i innych szkodliwych substancji).
Nie chcemy znaleźć czasu na aktywność fizyczną. Nie umiemy albo nie wiemy jak odpoczywać, palimy papierosy, żyjemy w ciągłym stresie, nie radzimy sobie emocjonalnie.
Wymieniać można by długo…
Uważam, iż zadbanie o wyżej wymienione podstawy, bo to są podstawy dobrego funkcjonowania, powinno zapewnić nam nie tylko dużo dłuższe życie, ale co najważniejsze o wiele większa jakość życia!
Bo o to właśnie chodzi, o jakość życia!
Ponieważ, to, że jesteś zdrowy i zadowolony ma wpływ nie tylko na ciebie, ale również oddziałuje na twoją rodzinę, dzieci, bliskich i przyjaciół.
Czy kiedykolwiek o tym pomyślałeś…?
Im lepiej funkcjonujesz, tym więcej możesz z siebie dać innych. Wówczas, i ty jesteś bardziej szczęśliwy jak i osoby w twoim otoczeniu. A chyba o to w życiu chodzi.
W artykule opiszę pokrótce choroby serca oraz nowotwory, które razem powodują największa liczbę zgonów w naszym kraju.
W 2013 roku wskaźnik umieralności na choroby układu krążenia wynosił 45,8%.
Do dnia dzisiejszego wskaźnik nie uległ większej różnicy. Główną chorobą układu sercowo-naczyniowego jest choroba niedokrwienna serca stanowiąca 23% przypadków chorób serca w 2013 roku.
18% zgonów kardiologicznych stanowią choroby naczyń mózgowych takich jak:
Demencja (otępienie) najczęściej Alzheimer, podczas której spada sprawność intelektualna.
Choroba Parkinsona w wyniku, której narasta niesprawność ruchowa oraz stwardnienie rozsiane skutkiem, którego osłonki mielinowe włókien nerwowych zostają degenerowane.
Najczęściej jednak diagnozowaną chorobą naczyniową mózgu jest udar, czyli nagły wylew krwi do mózgu. W Polsce z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 60 tysięcy osób.
Trzecią grupę stanowią choroby z tak zwanej przez WHO (World Health Organization- Światowa Organizacja Zdrowia) listy garbage codes (kody śmieciowe), które zgodnie z rekomendacjami WHO nie powinny być stosowane przy określaniu wyjściowej przyczyny zgonu.
Mamy tutaj do czynienia z niewydolnością serca- 22%(funkcjonowanie serca upośledza przepływ krwi zgodnie z zapotrzebowaniem) jak i miażdżycą- 20%(najczęstsza przyczyna stwardnienia tętnic). Zawał serca wynosi około 9%.
Układ sercowo- naczyniowy jest odpowiedzialny za krążenie krwi, która rozprowadza po całym ciele tlen i substancje odżywcze. Serce zapewnia krążenie krwi. Naczynia krwionośne stanowią system dystrybucji (dostarczania) dzieląc się na tętnice i żyły.
Tętnice rozprowadzają bogatą w tlen krew do całego ciała, gdzie tlen z krwi przenoszony jest do komórek. Krew pozbawiona tlenu powraca do serca żyłami. Serce przepompowuje odtlenowaną krew z żył do płuc. W płucach krew zostaje ponownie utlenowana powracając do serca.
W 2013 roku 83% wszystkich zgonów z powodu układu krążenia dotyczyły osób w wieku 65 lat i więcej.
Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) to najczęściej występujące schorzenie układu sercowo-naczyniowego(krążenia).
Jest to stan niedostatecznego ukrwienia mięśnia sercowego spowodowany obecnością występowania zwężeń w tętnicach zaopatrujących serce w krew.
Jest to choroba o podłożu miażdżycowym(osadzanie się blaszki miażdżycowej) powodująca konsekwentnie zwężenia naczyń tętniczych i upośledzenie dostarczania tlenu. Zachorowalność statystycznie wzrasta z wiekiem.
W większości przypadków nasze życie zależy od zdrowia naszych tętnic wieńcowych.
Przez zdrowe tętnice wieńcowe krew płynie bez przeszkód. W ścianach chorych tętnic odkłada się blaszka miażdżycowa, która może zablokować przepływ krwi i pozbawić serce tlenu i substancji odżywczych.
Objawami miażdżycy może być np. ból w klatce piersiowej, duszność. Choroba wieńcowa nie musi się szybko objawić.
Blaszki miażdżycowe potrafią się odkładać, jako złogi w ścianach tętnic niekoniecznie blokując krew.
Blaszka potrafi jednak pęknąć i powstaje skrzeplina (zakrzep), która całkowicie zatka tętnice wieńcową doprowadzając do zawału mięśnia sercowego.
3 najczęstsze przyczyny prowadzące do niewydolności serca:
• zawał serca
Objawy zawału:
Ból w klatce piersiowej. Objawia się zwykle pod mostkiem bliżej lewej strony klatki piersiowej, ponieważ większa część serca właśnie tam się znajduje.
Ból promieniuje i jest następnie możliwy do odczucia w lewej lub prawej ręce. Dochodzi następnie do duszności i często również paniki. Towarzyszyć mogę temu również zawroty głowy i mdłości
• nadciśnienie tętnicze
• zapalenie mięśnia sercowego
Przyczyny chorób serca:
- dysfunkcja śródbłonka tętnic, powstawanie blaszki miażdżycowej
- palenie tytoniu
- nadciśnienie tętnicze
- hipercholesterolemia, szczególnie za duża ilość frakcji LDL w organizmie
- cukrzyca
- nikła aktywność fizyczna
- niewłaściwe odżywianie (przetworzone węglowodany, tłuszcze trans)
- otyłość
- codzienne spożywanie dużej ilości alkoholu
- przewlekły stres
Krótki wniosek na koniec:
Im bardziej społeczeństwo nie aktywne fizycznie, spożywające sztuczne jedzenie oraz popadające w destrukcyjne nawyki tym więcej mamy do czynienia z chorobami serca.
Część druga już wkrótce.
Zapraszam do zostawiania swoich refleksji na ten temat,
Do usłyszenia