Jaki jest wpływ aktywności fizycznej: na zdrowie organizmu?
Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie, jakie korzyści daje nam uprawianie aktywności fizycznej ?
Czy kiedyś zastanawialiście się dlaczego warto ćwiczyć?
Pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl to pewnie, że można zgubić parę kilogramów, poprawić sylwetkę i poczuć się lepiej. Aktywność ruchowa ma cały wachlarz innych pozytywnych aspektów.
W czasach rozwoju technologicznego (samochody, social media), szybkiego stylu życia, stresu i braku czasu na wszystko zaniedbujemy nasz organizm coraz bardziej. Ruch jest najtańszym panaceum na wiele dolegliwości oraz zapobiega wszelakim chorobom cywilizacyjnym.
W niniejszym artykule chciałem wymienić korzyści z regularnego uprawiania wybranej formy ruchowej. Założę się, że wielu z was nawet nie przypuszczało, iż ruch może mieć aż tyle benefitów 🙂
Zacznijmy od wpływu aktywności fizycznej na układ krwionośny:
– od regularnego ćwiczenia możemy się spodziewać zwolnienia spoczynkowej częstości skurczów serca (zwolnienie tętna) oraz obniżenia ciśnienia tętniczego. Gdy jesteśmy aktywni nasz układ krążenia szybciej przystosuje się do zwiększonego wysiłku (obciążenia) oraz szybciej wrócimy do stanu wyjściowego po zakończeniu pracy.
– następuje zwiększenie pojemności minutowej serca. Oznacza to, iż objętość krwi, jaką tłoczy serce do naczyń krwionośnych zwiększa się. U osób wytrenowanych wartość ta może wynosić nawet o >50% więcej. Umożliwia nam to szybsze i znacznie większe dostarczenie tlenu i odprowadzenie dwutlenku węgla z komórek!
Generalnie mówiąc, nasz układ krwionośny staje się bardziej wydajny, mniej się męczymy oraz serce pracuje w sposób bardziej ekonomiczny.
Spójrzmy teraz, co dzieję się z naszym układem oddechowym:
Następuje wzrost pojemności życiowej płuc (największa objętość powietrza, jaką można wydmuchać z płuc po wykonaniu maksymalnego wdechu). Związane jest to m.in z większą ruchomością klatki piersiowej, co za tym idzie u osób trenujących większą siłą mięśni oddechowych.
Silne mięśnie oddechowe (pomagają w tym także np. m. najszerszy grzbietu, czworoboczny, prostownik grzbietu, prosty brzucha) wpływają na rozrost klatki piersiowej. Co dodatkowo pomaga nam utrzymywać poprawną postawę ciała! Uważam, iż mało osób by pewnie o tym pomyślało.
W porównaniu z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia, u osób aktywnych obserwuje się większy przepływ krwi przez szczytowe fragmenty płuc.
Korzyść jest taka, iż ułatwia to organizmowi wymianę gazową w płucach zwiększając stosunek wentylacji pęcherzykowatej do włośniczkowego przepływu krwi przez płuca.
Przy większych obciążeniach organizm nie doznaje tak szybkich duszności
Zmniejsza się częstość oddechów. Znów mamy tutaj do czynienia z ekonomizacją układu. Więcej pracy kosztuje nas mniej wysiłku, fajna sprawa prawda.
W skrócie, znacząco poprawiają się procesy oddechowe i zaopatrzenie organizmu w tlen.
Kolejny układ, który odniesie pozytywne działanie to układ podporowy (kostny):
• pierwsza sprawa i chyba najistotniejsza to wzrost masy kostnej i stopnia jej mineralizacji !
Dlaczego jest to tak istotne a dlatego, że wraz ze wzrostem wieku nasze kości słabną i zwiększa się ryzyko osteoporozy. Ubytek masy kostnej zaczyna się już po 30 roku życia.
Z tego powodu już w trakcie osiągania dojrzałości warto zadbać o prawidłową masę kostną, aby zniwelować do maksimum ryzyko złamań w przyszłości oraz zapewnić sobie prawidłową postawę ciała.
Podczas osteoporozy dochodzi do zmniejszenia gęstości kości (ubytek mineralizacji). Na skutek obciążenia zewnętrznego (trening) dochodzi do zmian w „mikroarchitekturze” kości, co korzystnie wpływa na ich gęstość.
- jednocześnie poprawia się ukrwienie kości i więzadeł
- zwiększenie ruchomości w stawach
- wzrasta ilość włókien kolagenowych w ścięgnach
Pomaga to w efektywniejszym przeniesieniu siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Korzyść: silniejsze i odporniejsze ścięgno, wydajniejsza praca i mniejsze ryzyko naderwania.
Podsumowując:
Znacząco wzrasta szansa na zachowanie sprawności ruchowej na starość. Zwiększa się siła uzyskiwana podczas dowolnego maksymalnego skurczu.
Po raz kolejny koszt energetyczny potrzebny do wykonania określonego zadania zmniejsza się (ekonomizacja). Wzrasta precyzja jak i szybkość ruchów.
Nie możemy oczywiście zapomnieć o układzie mięśniowym:
• następuje wzrost masy mięśniowej (szczególnie podczas treningu siłowego)
Im większy stosunkowo procent masy mięśniowej do masy ciała tym lepiej. Oczywiście należy zachować „zdrową” granicę. Gdyż bardzo niski procent tkanki tłuszczowej (mężczyźni <5%, kobiety <10%) przez dłuższy czas ma destrukcyjny wpływ na układ hormonalny. Więcej mięśni również = więcej spalanych kalorii. Mięśnie są pożeraczami energetycznymi J
• każdy wzmocniony gorset mięśniowy oddala nas od różnorodnych dolegliwości np. pospolity ból odcinka lędźwiowego
• poprzez zwiększenie otwartych czynnych naczyń włosowatych następuje lepsze odżywianie mięśnia
Znów mamy do czynienia z skuteczniejszym wykorzystaniem energii
• następuje wzrost substancji energetycznych w mięśniach
Organizm kumuluje większą ilość glikogenu, ATP, mioglobiny (która magazynuje tlen w mięśniach czerwonych- głównie dla wysiłków wytrzymałościowych) jak i fosfokreatyny.
• mięśnie szybciej reagują na bodźce z zewnątrz, utrzymują swoją elastyczność i prawidłową długość
• usprawnia się tak zwana pompa mięśniowo-naczyniowa, poprawia się krążenie krwi na obwodzie i odpływ limfy naczyniami chłonnymi (limfa porusza się za pomocą mięśni broniąc nas przed zakażeniami)
Znów dochodzimy do wniosku, iż im sprawniejszy układ mięśniowy tym wydajniej działa nasz organizm.
Nawet układ pokarmowy cieszy się, gdy jesteśmy aktywni fizycznie:
- polepszona perystaltyka jelit oraz funkcji trawiennych
- zwiększone ukrwienie w obszarze trzewnym
- poprawia się funkcjonowanie żołądka, jelit, wątroby, nerek
- działa profilaktycznie na przewód moczowy (chroni przez infekcjami)
- tolerancja glukozy przez organizm poprawia się
- obniżenie wydzielania insuliny przez trzustkę
- po treningowy wzrost wrażliwości insulinowej łagodzi zaburzenia metaboliczne i zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy i nadciśnienia tętniczego u osób otyłych
Jestem przekonany, iż ruch/aktywność fizyczna to jeden z najskuteczniejszych środków w zapobieganiu chorób fizycznych i psychicznych. Jak zawsze powtarzam trzeba poznać swój organizm i dowiedzieć się, jaka aktywność najbardziej będzie nam służyć, jaką aktywność z chęcią podejmujemy, żeby nie skończyło się tylko na kupieniu nowych butów bądź karnetu na siłownię.
Znajdź coś dla siebie!
Jest teraz tyle możliwości i przeróżnych aktywności, że nie masz szans żebyś czegoś dla siebie nie znalazł/a. Bycie aktywnych jest nieodłącznym elementem prawidłowo funkcjonującego organizmu.
Pomyśl tylko ile możesz na tym skorzystać?
Jak twoja rodzina na tym skorzysta?
Jak twoje dzieci na tym skorzystają(jeśli je masz)?
Na ile ciekawych sposobów można spędzać aktywnie czas ze znajomymi dobrze się bawiąc?
O korzystnym wpływie ćwiczeń na układ nerwowy oraz o psychospołecznych skutkach będziecie mogli poczytać w następnym artykule.
Dzięki za przeczytanie całego artykułu, mam nadzieję, że dowiedziałeś/łaś się czegoś nowego.
Zastawiajcie komentarze 🙂