Jak ważny jest magnez i za co odpowiada?
Magnez jest minerałem niezbędnym pod wieloma względami. Według mnie jest nawet jednym z najważniejszych. Równocześnie magnez odpowiada za niesłychanie dużą ilość procesów w organiźmie. Dlatego, jego niedostateczna ilość może przysporzyć tobie pewnych problemów.
W tym artykule, wyjaśnię tobie:
- jakie są funkcje magnezu?
- za co magnez odpowiada?
- dlaczego jest taki ważny?
- jak stwierdzić, że mamy niedobór Mg?
- co może obniżać poziom Mg?
Co tak naprawdę wiesz co magnezie? Że jest dobry na skurcze. Tak to prawda, ale co jeszcze? no właśnie…
Sam kiedyś nie wiedziałem jakie jeszcze korzyści ma magnez oraz który suplement będzie miał najefektywniejsze działanie (o suplementowaniu magnezu w następnym artykule).
Chciałem jeszcze podkreślić, iż magnez znajduję się w każdej komórce w ludzkim organizmie. Jest on po prostu niezbędny do przetrwania!
Magnez jest minerałem, który aktywuje ponad 300 reakcji enzymatycznych i 700-800 procesów biochemicznych.
Reakcje enzymatyczne przyspieszają reakcje chemiczne/energetyczne w komórkach! Już choćby z tego powodu widać, że magnez działa na większą skalę. Można powiedzieć, iż wpływa na reakcje metaboliczne organizmu (czyli sumę przemian energii zachodzących w żywych komórkach).
Niektórzy lekarze, określają go pierwiastkiem życia.
Warto wspomnieć gdzie w naszym organiźmie znajduje się magnez. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć jego znaczenie.
- 60% w układzie kostnym (szkielet) i w zębach.
- 20% w mięśniach szkieletowych.
- Reszta znajduje się w innych tkankach miękkich: głównie w układzie nerwowym (mózg) i narządach takich jak serce, wątroba, nerki…
tylko 1% znajduje się w erytrocytach (czerwonych krwinkach).Dlatego chociażby badanie na zawartość magnezu wykonywane z krwi jest w niewielkim stopniu wiarygodne. Więcej o tym w innym materiale.
Funkcje magnezu:
1. Zaangażowany w kreację ATP (główny nośnik energii w komórkach). Magnez jest konieczny w 6 z 8 procesów w cyklu Krebsa(proces w którym wytwarzane jest ATP)! ATP musi związać się z jonem magnezu aby stać się biologicznie aktywnym.
Odpowiednia ilość magnezu = więcej energii.
2. Pomaga w syntezie (tworzeniu) kwasów nukleinowych DNA i RNA oraz innych białek. Stabilizuje struktury oraz naprawia uszkodzone fragmenty DNA, które odpowiadają za przechowywanie i przekazywanie informacji genetycznej. Magnez jest niezbędny do replikacji DNA (tworzenia się nowych kopii DNA) oraz transkrypcji do RNA (czyli “przepisywanie” informacji zawartej w DNA na RNA, które przekazuje ją dalej do białek wykonujących poszczególne zadania).
Odpowiednia ilość magnezu = wzmocnienie struktur DNA i RNA.
3. Magnez jest prekursorem dla tworzenia niektórych neuroprzekaźników na przykład serotoniny. Serotonina dba o zachowanie równowagi psychicznej i emocjonalnej. Gdy mamy jej wystarczająco czujemy się bardziej szczęśliwi.
Odpowiednia ilość magnezu = sprawniejsze połączenie między neuronami (komórkami mózgu)
4. Detoksyfikuje i neutralizuje toksyny w organiźmie. Magnez chroni nas przed szkodliwym działaniem metali ciężkich. Potrafi wiązać się z m.in. z aluminium czy ołowiem. Magnez poprawia też ruchliwość przewodu żołądkowo-jelitowego i okrężnicy, a tym samym stymuluje usuwanie zanieczyszczeń poprzez promowanie efektu przeczyszczającego (szczególnie jak spożyjemy go za dużo haha).
Odpowiednia ilość magnezu = sprawniejsze oczyszczanie organizmu z toksycznych substancji
5. Bierze udział w procesie skurczu mięśnia sercowego poprzez wpływ na aktywność elektryczną jego komórek. Magnez jest potrzebny do rozluźniania mięśni gładkich i mięśnia sercowego. Zdecydowana większość osób doznających ataki serca ma potężne niedobory tego pierwiastka. Mg ma działanie rozszerzające naczynia krwionośne, które są zwężone/spięte. Dodatkowo wzmacnia śródbłonek.
Odpowiednia ilość magnezu = lepsze przewodzenie impulsów elektrycznych wywołujących skurcz serca. Mg wpływa też na obniżenie ciśnienia tętniczego.
6. Magnez wspomaga regulacje/przesyłanie impulsów nerwowych jako jeden z głównych regulatorów! Dlatego, układowi nerwowemu konieczne jest dostarczenie takich ilość magnezu jakich potrzebuje.
Odpowiednia ilość magnezu = szybsze przesyłanie informacji, lepsza koncentracja i procesy myślowe.
7. Bierze udział w mineralizacji kości! Razem z wapniem i witaminą D3 stanowi materiał budulcowy. Pamiętajmy, że 60% magnezu w organizmie jest w kościach! Dobrze, aby magnez dostarczać w stosunku 2:1 lub 1:1 z wapniem. Ten stosunek tych pierwiastków jest konieczny aby m.in nie dochodziło do kalcyfikacji tkanek miękkich (odkładania się wapnia w tętnicach).
Odpowiednia ilość magnezu = silniejszy kościec
8. Ma działanie relaksujące! Ponieważ, rozluźnia mięsień sercowy, mięśnie szkieletowe, błony komórkowe, komórki w tkance nerwowej i tętnice (zmniejszając ciśnienie).
Odpowiednia ilość magnezu = większy efekt uspokajający organizm
Magnez jest niezbędny do produkcji nowych mitochondriów oraz do naprawy obecnych! Mitochondria obecne są w większości naszych komórek i odpowiedzialne są za produkcję ATP. ATP, jak już wcześniej wspomniałem jest głównym nośnikiem energii!
Dr. Rhonda Patrick- @foundmyfitness, światowej klasy ekspertka (którą obserwuję już od kilku lat) po krótce opowiada o tym w swoim filmiku:
Jak rozpoznać, że mamy niedobory, nie robiąc żadnych badań?
- stałe osłabienie organizmu (brak energii).
- zaburzenie koncentracji i uwagi (rozkojarzenie).
- zmniejszona odporność na stres.
- nierówne bicie serca podczas dnia. Napady szybkiego bicia określane kołotaniem serca.
- nadpobudliwość ruchowa i psychiczna.
- często spotykane mruganie powiek.
- skurcze mięsniowe albo np. pulsujący mięsień.
- rozdrażnienie, niepokój, stany lękowe.
Warto pamiętać:
STRES oraz wysiłek fizyczny to największe czynniki obniżające stężenie magnezu w ludzkim organizmie!
Zapotrzebowanie na Mg zwiększa się w okresie ciąży, wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz wzrostu. Szacuje się, iż jego podaż powinna być wtedy nawet podwojona!
Co może pogorszyć wchłanianie magnezu?
- znajdowanie się w deficycie kalorycznym przez długi czas (wieczne odchudzanie). Równa się to z ograniczeniem ilości jedzenia, co zazwyczaj niesie za sobą ograniczenie spożywania Mg z pożywienia.
- spożywanie za dużej ilości wapnia dziennie (>2g), który jest antagonistą Mg i oba pierwiastki konkurują ze sobą.
- nadużywanie alkoholu.
- picie kawy i mocnej herbaty w dużych ilościach.
- nadużywanie produktów spożywczych (przetworzonych) zawierających fosforany. To wszystkie te składniki konserwujące zaczynające się od literki “E”. Mają one za zadanie wydłużyć datę przydatności produktu.
- bardzo duża ilość błonnika (>40g dziennie).
- kwas fitynowy, zawarty np. w kaszy gryczanej, fasoli, orzechach i zbożach. Dlatego, przed ugotowaniem warto je wymoczyć przez odpowiednią ilość czasu w wodzie (przez noc). Kwas fitynowy ma działanie chelatujące, czyli ma zdolność do wiązania się z składnikami mineralnymi. Dostarczane pierwiastki w przewodzie pokarmowym łączą się z kwasem fitynowym tworząc nierozpuszczalne kompleksy. Blokuje to wchłonięcie ich w krwiobiegu i dostępność do wykorzystania przez komórki.
Dla ciekawskich (znających angielski), bardzo ciekawy wywiad z dr.Dean, która zajmuje się nauką o magnezie od 15 lat i napisała książkę: https://allegro.pl/the-magnesium-miracle-second-edition-carolyn-dean-i7621855065.html
Podsumowując Mg jest dobry (konieczny) na:
- prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego
- szybkie działanie układu nerwowego
- silny układ mięśniowy
- wydalanie toksyn z organizmu
- większa ilość energii i neuroprzekaźników asocjowanych z szczęściem
W napisaniu tego artykuły wykorzystałem m.in. materiały z następujących artykułów naukowych:
- http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201101_Farmacja_004.pdf
- http://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%204/Bromatologia%204_2015%20s%20677-689%20art%2011.pdf
- http://www.genexo.pl/attachments/article/89/Preparty%20magnezowe%20-%20czym%20si%C4%99%20kierowa%C4%87….pdf
W kolejnych artykułach napiszę Tobie w jakich produktach można znaleść największe ilości Mg oraz jakie suplementy są najlepiej przyswajalne.
Do usłyszenia,
Piona!