Jak zacząć dietę? 6 prostych kroków które najpierw warto wykonać zanim zaczniesz się odchudzać. Przeczytaj o najważniejszych aspektach aby nie wpaść w pułapkę.
Generalnie, nie lubię słowa dieta. Dieta źle się kojarzy i ogólnie zamyka Cię w ramach jakiegoś konkretnego systemu żywienia z którego nie możesz wyjść. Nie lepiej korzystać z wszystkiego co pożyteczne i odrzucić to co ci nie służy?
W tym artykule dowiesz się na temat 6 rzeczy które najpierw warto zmienić, zanim w ogóle zabierzesz się za jakąkolwiek dietę.
A może się okaże, że nie potrzebujesz diety tylko zmiany kilka nawyków i będzie dobrze?
Czas czytania to jakieś 7 minut 🙂
Od dziś zaczynam w 100% zdrowo się odżywiać. Teraz albo nigdy. Pewnie nie raz coś takiego słyszałeś od koleżanki czy kolegi. Jestem ciekawy ile takich osób wytrwało w swoich postanowieniach?
Na pewno, nie zaczynaj od wszystkiego naraz i wszystkiego czego się naczytasz w internecie na temat zdrowego odżywiania. W momencie gdy tak zrobisz, dowiesz się że nie możesz jeść niczego. Trochę to zabawne ale taka jest prawda. Na każdy produkt można znaleźć jakiś argument aby tego nie jeść. Przychodzę Tobie z pomocą abyś najpierw zaczął od podstaw i nie martwił się czy kupić marchewkę Bio czy normalną.
1. Zacznij jeść prawdziwe jedzenie.
Czyli dostarcz wartości odżywcze do organizmu a nie tylko kalorie.
Prawdziwe jedzenie to produkt sam w sobie, nieprzetworzony, zazwyczaj taki jaki występuje w naturze. Będą to produkty, które zawierają jak najkrótszą listę składników. Bez zbędnych dodatków, czy to chemicznych czy konserwantów, tłuszczów trans. W przetworzonych produktach celowo jest dodawany cukier, występuje bardzo długi termin ważności. Natomiast produkty nieprzetworzone będą miały najwięcej witamin, minerałów, wartości odżywczych i na nich najbardziej skorzystasz. Staraj się komponować posiłki z takich właśnie produktów. Nie problem znaleźć w internecie takie listy lub stworzyć własne.
Przykłady nieprzetworzonego jedzenia: jajka, gryka, owies, warzywa, owoce, stek wołowy, oliwa z oliwek, migdały, mintaj, sery
Przetworzone jedzenie to: paluszki, wafle ryżowe, konserwy, margaryna, drożdżówki, paluszki rybne, płatki śniadaniowe, olej rzepakowy
2. Pozbądź się niechcianych produktów z domu i w ogóle ich nie kupuj.
Jak nie będzie pokus to nie będziesz podjadać.
Wszystko co może być przeszkodą, co może być pokusą warto wyeliminować. Czy to słodkie przekąski, czy jakieś Jogobelle, krakersy itd. Jest to metoda, która fantastycznie się sprawdza, gdyż w momencie gdy najdzie Cie ochota na słodkie i nie będziesz miał w domu niczego takiego, najprawdopodobniej nie będzie Ci się chciało specjalnie iść do sklepu.
3. Dieta zaczyna się w kuchni. Miej dobrze wyposażoną lodówkę.
Jak będziesz mieć dobre jedzenie to z tego jedzenia będziesz przygotowywać posiłki, prawda?
Jak masz robić zdrowe posiłki, nie mając zdrowych produktów? Dobrze wyposażona lodówka to podstawa do zdrowego gotowania. Musisz wiedzieć co masz a czego nie masz. W miarę możliwości kupuj/zamawiaj hurtem produkty, które się nie zepsują np. mąkę gryczaną na chleb własnej produkcji. Polecam ten co ja wykonuje.
Im większy masz wybór tym bardziej będziesz skłonny zrobić coś dobrego do jedzenia.
Możesz, dzięki temu uniknąć kupowania jedzenia na szybko, gdzieś na mieście, na rogu, w żabce. Wcześniej przygotujesz sobie już posiłek w domu i weźmiesz do pracy.
4. Regularność posiłków.
Jest to o tyle istotne iż pomaga budować zdrowe nawyki żywieniowe. Dieta musi być w miarę poukładana.
Ponieważ, przyzwyczajasz organizm, że systematycznie dostaje dobrą porcję energii aby stabilnie funkcjonować. Przy tym, nie obżerasz się na wieczór, nie zagładzasz się na śmierć w ciągu dnia, nie rzucasz się na jedzenie, nie przejadasz się, nie każesz organizmowi naraz trawić za dużej ilości pożywienia.
Jak normalnie zjesz, nie czujesz zazwyczaj potrzeby na podjadanie czy na słodkie bo towarzyszy Ci uczucie sytości i po co jeszcze coś dojadać jeśli czujesz się dobrze. Wpływa to również pozytywnie na samopoczucie i koncentrację.
5. Odpowiednie nawodnienie. Zero napojów z kaloriami.
Pewnie o tym nie pomyślałeś. A widzisz.
Nawodnienie to podstawa wszystkich procesów życiowych w organizmie. Większość twojego ciała to woda. Warto wyposażyć się w wodę z dużą zawartością minerałów typu: Muszynianka i popijać w ciągu dnia. Możesz mieć własną butelkę, którą będziesz uzupełniać. Brak odpowiedniego nawodnienia spowolni większość procesów metabolicznych oraz nie pozwoli Ci się całkowicie zregenerować. Herbata, kawa też się liczy jednak nie można bazować tylko na takich napojach.
6. Nie daj się zwariować. Bądź fit w 80%.
Co za dużo to nie zdrowo, znasz to prawda?
Zasada 80/20 lepiej sprawdza się niż dieta.
Zostaw sobie na razie 20% produktów, 20% kalorii jakie spożywasz w ciągu dnia na swoje ulubione produkty. Nie da się jeść w 100% zdrowo 365 dni w roku. Znam osoby, które jak zjedzą coś „niezdrowego” popadają w szał i czasem rzucają wszystkie swoje starania w kosz i wracają do starych nawyków. Można naprawdę dostać na głowę. Nie dziel bezpośrednio produktów na zdrowe i niezdrowe.
Nie popadaj z skrajności w skrajność bo przysporzy Ci to tylko problemów. Ucz się na temat jedzenia, które jesz. Dowiaduj się ile coś ma kalorii, ile białka, jakie produkty ile mają minerałów/witamin i po co Ci one. Im bardziej jesteś świadomy tym łatwiej wybrać odpowiednie pożywienie.
Eksperymentuj w kuchni na tyle ile możesz. Skąd masz wiedzieć, że coś Ci nie smakuje skoro nigdy tego nie jadłeś 🙂
Jak zadbasz o te 6 kroków to będzie już potężny krok i zmiana w twoim stylu żywienia.
Te działania nie wymagają abyś wywracał swój świat do góry nogami. Zacznij od małych zmian, zobacz jak to na ciebie zadziała, czy będzie to realne do wprowadzenia, szukaj rozwiązań a nie komplikacji. Nie chodzi o to aby być w tym idealnym (ja też nie jestem) ale żeby stworzyć pewien schemat wokół, którego zdrowe odżywianie stanie się twoim normalnym odżywianiem 🙂
Zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami na ten temat w komentarzach na które na pewno odpowiem.
Oskar